flag Судова влада України

Якими є ключові завдання цифровізації правосуддя з огляду на Звіт Європейської Комісії, - Максим Пампура

15 листопада 2024, 15:00

Якими є ключові завдання цифровізації правосуддя з огляду на Звіт Європейської Комісії, - Максим Пампура

«Наприкінці жовтня 2024 року Європейська Комісія (ЄК) оприлюднила черговий Звіт про прогрес України в рамках Пакета розширення ЄвропейськогоСоюзу 2024 року, в якому наголосила на необхідності продовжувати втілювати заходи для зміцнення незалежності української судової влади, її укріпленні як неупередженої і підзвітної, а відповідно – вартої високого рівня громадської довіри.

Процес цифровізації судочинства – один із знакових заходів цих змін», - на цьому наголошено в публікації т.в.о. Голови ДСА України Максима Пампури «Цифровізація правосуддя: ключові завдання», оприлюдненій в «Юридичнійгазеті».

Нагадаємо, що отриманий Україною статус кандидата до складу ЄС влітку2022 року, став потужним рушієм судової реформи, в якому змінилися ракурс та підходи до її впровадження. Аналіз змін Європейська Комісія (ЄК) проводить щороку, оцінюючи прогрес країн-кандидатів на шляху до їх членства у Євросоюзі. Як наголошено у статті, звіти Європейської Комісії та ініціатива ЄС «Ukraine Facility», яка запроваджена у лютому цього року Регламентом Європейського Парламенту та Ради, нині є важливими дороговказами у формуванні політики ефективного функціонування системи правосуддя на основі фактичних даних. Одним із ключових завдань для України Європейська Комісія вважає розробку нового середньострокового стратегічного документа для системиправосуддя.

Цей документ має охопити важливі аспекти: оптимізацію мережі судів, системи судоустрою та судового адміністрування; зміцнення ВерховногоСуду та вдосконалення процедури відбору суддів; модернізацію процесуальних кодексів; покращення виконання судових рішень; альтернативне вирішенняспорів; цифровізацію; реформу адвокатури, юридичної освіти та системи підготовки суддів.

У Звіті наголошено на негативному впливі війни на розвиток судовоїсистеми України. Окремо відзначено дефіцит суддів та працівників апаратів судів, низький рівень зарплат працівників апарату та відповідно високу плинність кадрів, значні людські втрати, втрати матеріальних ресурсів, яких зазнають суди через руйнування.

Крім цього, у Звіті ЄК було наголошено на тому, що судова система – недофінансована. Бюджет-2024 покриває фінансові потреби лише на 57%,видатки на розвиток – лише на 14%.

Водночас ЄК констатувала, що попри проблеми, пов’язані з війною таіншими викликами, більшість судів в Україні зберегли високий рівень ефективності роботи. ЄК було відзначено досягнення прогресу в регулюванні використання Електронного кабінету для обміну документами.

Крім того, Європейська Комісія відзначила певний прогрес:

  • щодо електронної інформаційної взаємодії між Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою (ЄСІТС) та іншими державними реєстрами;
  • початок цифровізації кримінального правосуддя і розробки електронної системи досудового розслідування кримінальних справ (СМЕРЕКА);
  • завершення у 2023 році технічного та у 2024 році функціональногоаудитів ЄСІТС;

Серед нових завдань цифровізації судочинства:

  • законодавче закріплення можливості, яка розширить використаннядистанційних онлайн-слухань,
  • удосконалення в рамках оновлення ЄСІТС розподілу справ між суддямиавтоматичною системою за принципом випадковості (прим. - централізований авторозподіл справ закладено у Проєкті нової концепції ЄСІКС, презентованої нещодавно для публічної дискусії професійній спільноті);
  • прийняття дорожньої карти модернізації ЄСІТС. Згідно з Ukraine Facility Plan, нові зміни мають бути впроваджені до кінця 2027 року.

Показниками результату мають стати:

  • прискорення судових процедур та скорочення часу розгляду справ; підвищення рівня ефективності здійснення правосуддя;
  • забезпечення прозорості роботи судів та спрощення доступу доправосуддя;
  • забезпечення професійного розвитку суддів через онлайн-інструменти; забезпечення обміну даними всередині країни та з міжнародними, закордонними базами даних;
  • підвищення довіри суспільства до судової влади;
  • прогрес на шляху до членства України в Європейському Союзі.

Повний текст статті Максима Пампури читайте за посиланням.