В авторському блозі радниці т.в.о. Голови ДСА України Оксани Літвінової, оприлюдненому “Судово-юридичною газетою”, йдеться про деталі презентованої для обговорення у колі професійної спільноти нової концепції ЄСІКС.
Презентація нової концепції Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи (ЄСІКС) відбулася минулого тижня за підтримки проєкту USAID Justice for all Activity.
Як йдеться у публікації, дослідники провели численні зустрічі із ключовими користувачами системи, проаналізували їх потреби та болі, нормативно-правове регулювання, попередні концепції і способи їх реалізації, вивчили помилки впровадження і проаналізували кращі практики та міжнародний досвід.
До аналітичної роботи також було залучено фахівців з інформаційної безпеки, системних і бізнес аналітиків, велику кількість стейкхолдерів, представників судів усіх інстанцій, органів та установ системи правосуддя, Міністерства цифрової трансформації, Комітету Верховної Ради України з правової політики, громадської спільноти та адвокатів.
Під час презентації було наголошено на потребах користувачів, суддів, помічників суддів, секретарів судових засідань, адвокатів, громадян та бізнес-спільноти та запропоновано новий функціонал, який має покрити ці потреби.
Зокрема, вивчення аналізу потреб суддів показало необхідність створити, по-перше, адекватну функціональність і продуктивність документообігу. За їх словами, зараз відсутня можливості роботи з групою документів (завантаження, підпис тощо), є затримки в завантаженні документів, в пошуку тощо, інформація в електронній справі є неповною.
По-друге, є потреба в оптимізації і налаштуванні бізнес-процесів. Судді нарікали на необхідність додаткових дозволів для доступу до справ з попередньої інстанції, нерівномірний розподіл справ між суддями тощо.
По-третє, необхідність покращення інтерфейсу не викликає сумнівів. Серед скарг суддів: незручна та заплутана навігація, необхідність роботи в декількох системах з різними інтерфейсами тощо.
По-четверте, оновлення вимагає і функціональність, і продуктивність ВКЗ. Зокрема, це стосується і можливості роботи за відсутності доступу до мережі Інтернет.
Наприклад, пропозиції адвокатської спільноти стосувалися наступного функціоналу:
Для громадян та бізнесу важливим було:
Очікується, що нова система має бути реалізована до 2027 року, оскільки такою є вимога євроінтеграції України.
Детальніше про функціонал, закладений у проєкті нової концепції ЄСІКС читайте за посиланням:Централізований авторозподіл, ВКЗ без інтернету та функціонал кабінету залежно від ролі та потреб користувача, – що пропонують автори нової концепції ЄСІКС / Блог / Судово-юридична газета