Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як не стати жертвою торговців людьми, - роз`яснює Зарічний районний суд міста Сум (+відео)

29 серпня 2018, 11:39

Автори: голова Зарічного районного суду міста Сум Ганна Шелєхова та помічник судді Алла Рубаненко. 

- Торгівля людьми є трагедією сучасного суспільства. Торгівля людьми - це сучасна форма рабства. Торгівля "живим товаром" є найбільш зростаючою індустрією в світі.

 З метою підвищення рівня правової обізнаності населення інформуємо наступне.

Україна є країною походження,  призначення та транзиту для торгівлі чоловіками, жінками та дітьми. Зростає також проблема внутрішньої торгівлі людьми. За даними дослідження, проведеного на замовлення МОМ, понад 230 000 українців постраждали від торгівлі людьми з 1991 року, що робить Україну однією з основних країн походження постраждалих від сучасного рабства в Європі.

Викликає занепокоєння безпека наших громадян,  оскільки непоодинокі випадки, коли громадяни України стають потерпілими та до них застосовуються різні види експлуатації : сексуальна, трудова, незаконне вилучення органів, жебрацтво.

Серед постраждалих осіб, які отримали реінтеграційну допомогу від МОМ, наймолодшій було лише три роки, а найстаршій – 73. Жінки та чоловіки стають жертвами сексуальної та трудової експлуатації. Дітей змушують красти, жебракувати, використовують для проституції, виготовлення порнографічної продукції, та навіть використовують з метою вилучення органів.

Останніми роками фіксується все більше випадків торгівлі чоловіками з метою трудової експлуатації в різних країнах, серед яких Російська Федерація, Польща, Чеська Республіка, Італія  та інші країни.

Потрапити у пастку торгівців людьми можна і в межах своєї країни!

Людину можуть ошукати, продати та піддати жорстокій експлуатації в межах своєї власної країни. Найбільш поширеним є перевезення людей із сільської місцевості та з невеличких містечок до великого міста чи до курортних територій з метою трудової чи сексуальної експлуатації або примусу до жебракування.

Вважаємо, що люди повинні  бути проінформованими про небезпеку, яка може чекати їх в іншій країні.

З метою запобігання протидії торгівлі людьми була створена Міжнародна організація з міграції (далі МОМ) — міжурядова міжнародна організація, створена й діюча для розв'язання численних міграційних проблем у сучасному світі,  є провідною міжурядовою організацією у міграційній галузі та тісно співпрацює із урядовими, міжурядовими та громадськими установами та організаціями.

Програма протидії торгівлі людьми МОМ в Україні розпочала свою роботу в 1998 році з метою допомогти Уряду України та громадськості у зусиллях із протидії торгівлі людьми та забезпечення доступу постраждалих до допомоги та правосуддя. МОМ застосовує системний підхід до вирішення проблеми торгівлі людьми та проводить роботу у чотирьох взаємопов’язаних напрямах. 

МОМ приділяє особливу увагу запобіганню торгівлі людьми у співпраці з державними установами в галузі соціальної політики та освіти, правоохоронними органами, іншими міжнародними організаціями, а також мережею організацій громадянського суспільства по всій території України. Робота МОМ спрямована на населення в цілому, окремі групи ризику, молодь, невстановлених постраждалих, а також державних і неурядових спеціалістів, які могли бути в контакті з потенційним постраждалими за допомогою цілеспрямованих інформаційних кампаній, Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми і консультації мігрантів 527.

На національному рівні питання протидії  торгівлі людьми врегульовано Законом України «Про протидію торгівлі людьми»  N 3739-VI від 20 вересня 2011 року, Постановою Кабінету Міністрів № 29 від 18 січня 2012 року «Про національного координатора у сфері протидії торгівлі людьми» та інш., додатково можна ознайомитись тут.

В Україні існує представництво Міжнародної організації з міграції, яке розташовано за адресою : вул. Михайлівська, 8, м. Київ, Україна, 01001, та  Національна безкоштовна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів,  спеціалісти якої надають консультації іноземцям, які перебувають в Україні та українцям, які планують поїхати за кордон, або повернулися в Україну з-за кордону. Консультації надаються безкоштовно та конфіденційно!

527.org.ua – електронні консультації
527 – безкоштовні дзвінки з мобільних телефонів в Україні
0-800-505-501 – безкоштовні дзвінки зі стаціонарних телефонів в Україні
Графік роботи гарячої лінії: пн-пт з 10:00 до 21:00, сб з 10:00 до 18:00

Для громадян, які перебувають на території Республіки Польща,  отримання консультацій   за телефоном 0048 22 490 20 44.

Лінія працює з 2006 року на базі громадської організації ТМЖК «Відродження нації» за підтримки Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні.

Особою, яка постраждала від торгівлі людьми – є будь-яка фізична особа, яка стала об’єктом торгівлі людьми і визнана такою відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми».

Положеннями затвердженого Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми (Постанова Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 417) передбачено, що особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, може подати до місцевої державної адміністрації за місцем перебування, заяву про встановлення відповідного статусу. За результатами розгляду заяви та інших матеріалів справи, Міністерство соціальної політики України приймає рішення про встановлення або відмову у встановленні статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми. У разі прийняття рішення про відмову у встановленні статусу, таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

Мешканці м.Суми, які вважають себе постраждалими від торгівлі людьми, мають право звернутися до Департаменту  соціального захисту населення Сумської міської ради із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми.

Відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми», особа, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, має право на забезпечення особистої безпеки, поваги, а також на безоплатне одержання:

1) інформації щодо своїх прав та можливостей, викладеної мовою, якою володіє така особа;

2) медичної, психологічної, соціальної, правової та іншої необхідної допомоги;

3) тимчасового розміщення, за бажанням постраждалої особи та у разі відсутності житла, в закладах допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, на строк до трьох місяців, який у разі необхідності може бути продовжено за рішенням місцевої державної адміністрації, зокрема у зв'язку з участю особи в якості постраждалого або свідка у кримінальному процесі;

4) відшкодування моральної та матеріальної шкоди за рахунок осіб, які її заподіяли, у порядку, встановленому Цивільним кодексом України;

5) одноразової матеріальної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

6) допомоги у працевлаштуванні, реалізації права на освіту та професійну підготовку.

За отриманням допомоги в м.Суми можна звернутись до наступних установ:

- Сумський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді  (40030, м. Суми, вул. Н.Холодногірська, 10, телефон :. (0542) 700-609, E-mail:  centrsumy@smr.gov.ua)

- Департамент  соціального захисту населення Сумської міської ради (м.Суми ,  вул. Харківська, 35, ліве крило,  телефон : 60-44-46, 63-54-97, 60-44-50 (факс), 60-46-04 («гаряча лінія») E-mail: dszn@smr.gov.ua)

- Служба у справах дітей Сумської міської ради (м.Суми ,  вул. Харківська, 35, каб. № 229-233, ІІ поверх) телефон: 701-915, 701-916, (факс) 701-917, 701-918 E-mail: ssd@smr.gov.ua)

- Сумський відділ поліції (м.Суми) ГУНП в Сумській області (м.Суми вул. Першотравнева , 21,  телефон: 102, (0542) 677 217)

- Сумський міський  центр зайнятості (м.Суми вул. С.Бандери, 45 телефон : (0542) 601553, 601554)

-Управління Державної міграційної служби України в Сумській області ( м.Суми , вул. Герасима Кондратьєва, 27, телефон (0542) 61-12-50 E-mail : smdmsu.gov.ua)

Також, допомогу постраждалим від торгівлі людьми на території Сумської області надає громадська організація «Професійна Ліга соціальних працівників Сумщини», яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Кузнечна 2, оф.101, тел.(063) 149 49 03, E-mail: ligasoc.sumy@gmail.com

Одноразова матеріальна допомога постраждалим на місцевому рівні надається  у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (Постанова КМУ від 23 травня 2012 р. №417 "Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми"). 

Відповідно до вищевказаного Порядку виплата матеріальної допомоги здійснюється одноразово у розмірі трьох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб (діти віком до шести років; діти віком від шести до 18 років; працездатні особи; особи, які втратили працездатність), установлених на момент звернення особи за матеріальною допомогою.

Як уникнути ситуації торгівлі людьми:

Вербувальники зазвичай використовують особисті зв’язки або фальшиві рекламні оголошення у місцевій пресі, нелегальні кадрові агенції та веб-сайти з працевлаштування. Посередниками у вербуванні можуть стати і ті, кому Ви довіряєте – знайомі, приятелі, сусіди, а інколи навіть друзі або родичі . Часом вони й самі не знають, якими насправді можуть бути наслідки Вашої подорожі. Умови, що пропонують вербувальники, є зазвичай дуже привабливими та можуть здатися правдоподібними, як-то фінансова допомога та підтримка в організації поїздки, оформлення всіх необхідних документів тощо. 

Найчастіше обіцяють:

  • Легальне працевлаштування, укладання трудового контракту;
  • Оформлення візи, проїзних документів;
  • Неважку та високооплачувану роботу без вимог знання іноземної мови (наприклад, роботу офіціанткою, домогосподаркою, прибиральницею для жінок; роботу на будівництві або у сільському-господарстві для чоловіків).

Що може трапитися насправді:

  • Нелегальне працевлаштування;
  • Обмеження свободи пересування та контактів із зовнішнім світом, з близькими та друзями;
  • Позбавлення паспорту, інших документів;
  • Фізичне та психологічне насильство або погрози його застосування,
  • Нав’язування боргу, який потрібно «відробити»;
  • Погрози покарання за порушення міграційного законодавства країни у разі звернення до поліції або міграційної служби;
  • Шантаж та маніпулювання (наприклад, погроза насильства над членами сім’ї).

Завжди ретельно вивчайте будь-яку пропозицію працевлаштування, навчання або відпочинку, навіть якщо Ви довіряєте тому, хто її пропонує!

Будьте уважними та обережними. Постраждалими від торгівлі людьми можете бути Ви чи хтось, кого Ви добре знаєте.

Документальний фільм «Життя на продаж», завдяки відтворенню реальних подій та справжнім свідченням жертв показує глядачам страшні подробиці торгівлі людьми. Він також навчає молодь, як можна залишитися у безпеці, обираючи роботу за кордоном. Фільм можна подивитись за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=3yGUs-F_4cE&feature=youtu.be

 

Відеосюжет програми «Тема дня: Протидія торгівлі людьми : як не стати товаром?» на телеканалі UA: Суми можна переглянути за посиланням:   http://tv.sumy.ua/tema-dnya-protydiya-torgivli-lyudmy-yak-ne-staty-tovarom/